6. Uluslararası Kuşak Güreşi Turnuvası

Sport

15 Ağustos 2009 tarihinde, Kezlev'de (Yevpatoriya) - Kırım - Ukrayna'da, „Gezlev Kapusu" Türk Kültürü Festivali kapsamında 6. Uluslararası Kuşak Güreşi turnuvasına, Türkiye, Estonya, Gürcistan, Rusya ve Kırım'dan 70'ten fazla sporcu katıldı.

Turnuva, Kezlev Belediye Başkan Yardımcısı - Eduard Kugel, Kezlev Belediyesi Milliyetlerarası İlişkiler İdaresi, Kezlev Belediyesi Beden Eğitimi ve Spor İdaresi, Kırım Milli Kureş Federasyonu Spor ve Kültür Teşkilatı Başkanı, 1972 Münih Olimpiyat Oyunları Güreş Şampiyonu - Rustem Kazakov, Kırım Özerk Cumhuriyeti Beden Eğitimi ve Spor Komitesi Başkan Yardımcısı Cafer Bekirov ve Kezlev Serbest Güreş antrenörü Enver Murtazayev, tarafından tertiplenmiştir.

Turnuva'ya, Kırım Tatar Milli Meclisini (K.T.M.M.) Genel Sekreteri - Zair Smedlyayev ve K.T.M.M. Dış İlişkiler Bölümü Başkanı -Ali Hamzin temsil ettimiştir.

Akmescit (Simferopol), Akmeçet (Çernomorskoye), Büyük Onlar (Oktyabrskoye), İslam Terek (Kirovskoye), Seyitler (Nijnegorsk), Karasupazar (Belogorsk), Sak ve Kezlev takımları Kırım'ı temsil ettiler.

Turnuva, 3 yaş grubunda 11 sıklette yapıldı ve eskiden Kırım'da uygulanan kurallara göre yapıldı.

Turnuvada hakemliği, Eskişehir'de yaşayan Kırım Tatarları Faruk Şolpan ve Metin Gündoğdu yaptı. Turnuvanın baş hakemi Enver Murtazayev, baş hakem yardımcılığını Seydamet Yagyayev yaptımıştır.

12- 14 yaş grubunda 45 kiloda Akmescit'li sporcu Rüstem Ayedinov kazandı. Estonyalı sporcu Artur Tiki 2. ve İslam Terek'ten Memet Asanov 3. oldu.

52 kiloda Sak'tan İsmet Kadırov birinci, Seyitler'den gelen sporcu Memet Karayev ikinci ve İslam Terek'li Ayder Saniyev üçüncü oldu.


12 - 14 yaş grubunda 70 kiloda Akmeçetli sporcu Gelşroviç Stepan 1.; Karasupazar'dan Nikolay Kuçerov 2.; Akmescitli İldar Ablyakimov 3. oldu.


15 - 17  yaş grubunda 48 kiloda Seyitlerden Şevket Haybullayev birinci, Kezlev'li Rüstem Aliyev ikinci ve İslam Terekli sporcu Aleksandr Kovalyov üçüncü oldu.

56 kiloda Seyitlerli sporcu Dmitri Konusov 1.; Saklı Edem Abdulayev 2.; ve Türkiye'den gelen Emrah Akalan 3. oldu.


65 kiloda Estonyalı Rostislav Popov birinci, Akmeçetli Osman Kadırleyev ikinci ve Saklı Asan İbragimov üçüncü oldu.


70 kiloda Türkiyeli sporcu Selim Erul 1.; Karasupazarlı Timur Zakiryayev 2. ve Akmescitli Ablyakimov Fevzi 3. oldu.

Mutlak siklette turnuvanın baş pehlivan unvanı için 24 sporcu yarıştı. Turnuvanın baş pehlivanı, final müsabakasında Türk Judo Milli Takımı sporcusu F. Dericioğlu'nu yenen Ukrayna Olimpiyat Milli Takımı üyesi Kezlevli İlimdar Saidov oldumuştur.
Turnuva galipleri, Kırım Tatar Milli Meclisisnin plaketleri ile ödüllendirildi. İkinci ve üçüncü olan sporculara ödüller verildimiştir.

Kaynak: Qırım Haber Ajansı